2015-2016 Class Schedule

Jul 7, 2015

Click HERE for NEW Online Registration!
Studio 1Studio 2Studio 3
TimeClassTeacherTimeClassTeacherTimeClassTeacher
MONDAY
4:15-5:15DSDEnsemble1Lauren Blane4:15-5:15Hip Hop 2JC Renzetti
5:15-6:30Ballet 2/3Lauren Blane5:15-6:15Hip Hop 1JC Renzetti5:15-6:15Jazz Tech 4Brian Hare
6:30-7:30Leaps & Turns 2/3Brian Hare6:30-7:30Hip Hop 5JC Renzetti6:30-7:30Ballet Tech 4/5Lauren Blane
7:30-8:30Leaps & Turns 4/5Brian Hare7:30-8:30Hip Hop 3JC Renzetti7:30-8:30Ballet 2Lauren Blane
8:30-9:45DSDC Elite RehearsalBrian Hare8:30-9:30Hip Hop 4JC Renzetti
TUESDAY
4:00-5:15Ballet 2Lauren Blane4:15-5:15Tumbling 4Jamie Farrell4:15-5:15DSDC RehearsalMark Yonally
5:15-6:15Ballet 1Lauren Blane5:15-6:15Cont./Modern 2/3Jamie Farrell5:15-6:15Tap 4Mark Yonally
6:15-7:45Ballet Tech 4/5Lauren Blane6:15-7:15DSDC Petite RehearsalJamie Farrell6:15-7:15Tap 2Mark Yonally
7:45-9:15DSDC Teen RehearsalLauren Blane7:15-8:15DSDEnsemble 2Jamie Farrell7:15-8:15Tap 3Mark Yonally
8:15-9:30Cont./Modern 4/5Jamie Farrell
WEDNESDAY
4:00-5:00Cont./Modern Tech 2Rebecca McLindon4:00-5:00Shake & Groove (6-8)Lauren Blane4:00-5:00Shining Stars (4-5)Sandy Ferrigno
5:00-6:00Cont./Modern Tech 4Rebecca McLindon5:00-6:30DSDC Junior RehearsalLauren Blane5:00-6:00Tiny Toes (3-4)Sandy Ferrigno
6:00-7:00Ballet Tech 3Rebecca McLindon6:30-8:00Ballet Tech 4/5Lauren Blane6:00-7:00Bop To The Top (5-6)Sandy Ferrigno
7:00-8:00Cont./Modern Tech 3Rebecca McLindon8:15-9:15Adult JazzLauren Blane7:00-8:00Bop To The Top (6-7)Sandy Ferrigno
8:00-9:15Cont./Modern Tech 5Rebecca McLindon
THURSDAY
10:00-11:00Tiny Toes (3-5)Mary Leigh Sturino
12:30-1:30Bop To The Top (5-6)Mary Leigh Sturino
4:00-5:00Tumbling 3Jamie Farrell
4:30-5:30Leaps & Turns 3/4/5Brian Hare5:00-6:00Tumbling 2Jamie Farrell4:00-5:00Jazz Tech 2Sasha Vargas
5:30-7:00DSDC Pre-Teen RehearsalBrian Hare6:00-7:00Stretch & Strength 1/2Jamie Farrell
7:00-8:00DSDC ProductionJamie Farrell7:00-8:00DSDC ProductionBrian Hare6:00-7:00Jazz 4/5Sasha Vargas
8:00-9:30DSDC Senior RehearsalJamie Farrell8:00-9:00Jazz 3Brian Hare
9:00-9:30Stretch & Strength ALLBrian Hare
FRIDAY
4:00-5:00Shake & Groove (6-8)Jaclyn Burch4:00-5:00Ballet 2Sasha Vargas
5:00-6:00Broadway Bound (7-9)Jaclyn Burch5:00-6:00Hip Hop 1/2Sasha Vargas
6:00-7:00Jazz Tech &
Musical Theater 1/2
Jaclyn Burch6:00-7:00Jazz 2Sasha Vargas
7:00-8:00Tap 1/2Jaclyn Burch
SATURDAY
9:00-10:30Ballet Tech 2/3Avnun Yakobov9:00-10:00Tiny Toes (3-4)Mary Leigh Sturino9:30-10:30Jazz Tech 4/5Carlye Otten
10:30-12:00Ballet Tech 4/5Avnun Yakobov10:00-11:00Shining Stars (4-5)Mary Leigh Sturino10:30-11:30Jazz 2/3Carlye Otten
12:00-1:00** Pointe 2Lauren Blane11:00-12:00Bop To The Top (5-6)Mary Leigh Sturino11:30-12:30Lyrical 1/2Carlye Otten
1:00-2:00Ballet Variations 3/4/5Lauren Blane
2:00-3:00** Pointe Tech 1Lauren Blane